Criar um Site Gr醫is Fant醩tico
Sissi regarder en ligne avec sous-titres anglais 1280

El偶bieta - cesarzowa Austrii 1837 - 1898

呕ycie w konwenansach cesarskiego dworu
Legendy otaczaj膮 do dzisiaj posta膰 El偶biety - cesarzowej Austrii, zwanej Sisi. Na kartach historii jest ona pi臋kn膮, tajemnicz膮 i tragiczn膮 postaci膮. By艂a uciele艣nieniem blasku i cienia austriackiego dworu cesarskiego z ko艅ca XIX wieku.

Biografia fascynuje i wzrusza r贸wnocze艣nie. Liczne fotografie i tekst przedstawia nam od bardzo osobistej strony posta膰 El偶biety. Autorka - Renate Hofbauer stara艂a si臋 pokaza膰 roz艂am, pomi臋dzy wewn臋trznym 艣wiatem Sisi, a rol膮 Cesarzowej, kt贸r膮 mia艂a do spe艂nienia. Dokumentacja ta pokazuje wzloty i upadki jej tragicznego 偶ycia.


KSI臉呕NICZKA BAWARSKA
El偶bieta by艂a pod wieloma wzgl臋dami nadzwyczajn膮 kobiet膮 o niezwyk艂ym 偶yciorysie i losie. Ju偶 jej urodziny to specjalna data - 24 grudnia 1837 roku. Gdy przysz艂a na 艣wiat mia艂a ju偶 jeden z膮bek i z tego powodu tak偶e od razu m贸wiono o niej "w czepku urodzona". Mia艂 on przynie艣膰 jej szcz臋艣cie - rzeczywisto艣膰 jednak b臋dzie inna.

By艂a jednym z o艣miorga dzieci ksi膮偶臋cej pary Ludwiki i Maksymiliana Bawarskiego. Swoje dzieci艅stwo sp臋dzi艂a z dala od konwenans贸w i etykiety dworskiej - wychowana niemal po mieszcza艅sku. Z pewno艣ci膮 cierpia艂a z powodu problem贸w ma艂偶e艅skich swych rodzic贸w marz膮c o w艂asnym 偶yciu wype艂nionym szcz臋艣ciem i spe艂nion膮 mi艂o艣ci膮. Jej matka Ludwika szybko sta艂a si臋 wyniszczon膮 zmartwieniami kobiet膮, kt贸ra sama musia艂a zajmowa膰 si臋 ca艂膮 ksi膮偶臋c膮 posiad艂osci膮 i dzie膰mi. Jej ojciec prowadzi艂 偶ycie pe艂ne hulanek, podr贸偶y, romantycznych afer, polowa艅 i wyczynowej jazdy konnej. Ulubionym miejscem pobyt贸w El偶biety by艂 letni pa艂ac Possenhofen po艂o偶ony nad Starnberger See. Tam w艂a艣nie nauczy艂a si臋 wspinaczki, w臋dkowania, jazdy konnej, p艂ywania i dostrzegania pi臋kna przyrody. Swemu sportowemu wychowaniu i mi艂o艣膰i do natury pozosta艂a wierna ca艂e 偶ycie.

CESARZ SZUKA CESARZOWEJ
Gdy arcyksi臋偶na Zofia dosz艂a do wniosku, ze jej pierworodny syn cesarz Franciszek J贸zef powinien si臋 o偶eni膰, udaje si臋 na poszukiwanie odpowiedniej narzeczonej. Jej wyb贸r pada w ko艅cu na Helen臋 Bawarsk膮 - "Nene". Helena jest najstarsz膮 c贸rka siostry Ludwiki. W tym czasie El偶bieta jest dopiero w wieku dorastania - ma 15 lat. Aby oderwa膰 j膮 od typowych dla tego okresu problem贸w i zwr贸ci膰 uwag臋 m艂odszego brata Franciszka J贸zefa na El偶biet臋 rodzice decyduj膮, 偶e mo偶e pojecha膰 z Helen膮 do letniej rezydencji Bad Ischl gdzie maj膮 odby膰 si臋 zar臋czyny starszej siostry.

Naturalno艣膰 i spontaniczno艣膰 El偶biety oraz jej nieskr臋powane zachowanie zauroczy艂y zupe艂nie 23-letniego Cesarza. W dos艂ownym niemal znaczeniu "przeoczy艂" Helen臋 i z miejsca zakochuje si臋 w Sisi, jak p贸藕niej do niej b臋dzie m贸wi艂. Dwa dni po ich pierwszym spotkaniu zar臋czyny s膮 postanowione. Szybko艣膰 wydarze艅 przerasta nastoletni膮 ksi臋偶niczk臋 - czuje si臋 wyr贸偶niona adoracj膮 i zakochuje sie w swym przystojnym kuzynie. Nieco martwi i przeszkadza jej jego status spo艂eczny. M贸wi膮c "gdyby by艂 on tylko krawcem" udowadnia, 偶e kocha go szczerze i pozycja przysz艂ej cesarzowej raczej j膮 obci膮偶a ni偶 cieszy. Wobec decyzji Cesarza nie wnosi jednak 偶adnego sprzeciwu a s艂owa wypowiedziane przez matk臋 Ludwik臋 Bawarsk膮 "Cesarzowi nie daje si臋 kosza" przypiecz臋towywuj膮 decyzj臋.

艢LUB - MARZENIE CZY KOSZMAR
Po o艣miu miesi膮cach narzecze艅stwa El偶bieta opuszcza 20 kwietnia 1854 roku ojczyst膮 Bawari臋 i udaje si臋 do Wiednia. Go艣cie i panna m艂oda podr贸偶uj膮 statkiem w d贸艂 Dunaju. Gdziekolwiek si臋 zatrzymuj膮, t艂umy ludzi oczekuj膮 na ich przybycie. Ka偶dy chce zobaczy膰 narzeczon膮 i wsz臋dzie gdzie cumuje statek organizowane s膮 huczne powitania. Po trzech dniach podr贸偶y w Nussdorf pod Wiedniem czeka wszystkich d艂uga i m臋cz膮ca ceremonia protokolarnego powitania.

艢lub odbywa si臋 24 kwietnia w Ko艣ciele Augustian贸w w Wiedniu. Dla El偶biety nie jest to wcale romantyczne prze偶ycie, a o wiele bardziej przyt艂aczaj膮ca publiczna prezentacja, kt贸r膮 p贸藕niej b臋dzie z wielk膮 niech臋ci膮 wspomina膰. M臋cz膮ca, sztywna uroczysto艣膰 na oczach gawiedzi po艂膮czona jest z konieczno艣ci膮 zdradzenia publicznie swych tajemnic. Wielokrotnie w ci膮gu tych dni El偶bieta wybucha p艂aczem z rozpaczy. W czasie okresu narzecze艅stwa uczy艂a si臋 "wiele r贸偶nych rzeczy" takich jak: dworskie zachowanie, zasady konwersacji, przepisy dotycz膮ce ubioru i protoko艂u - rzeczywisto艣膰 jednak j膮 przeros艂a i przyt艂oczy艂a.

CIENIE M艁ODEGO MA艁呕E艃STWA
M艂odziutka, zagubiona dziewczyna jak膮 wtedy jest El偶bieta znalaz艂a si臋 nagle w centrum uwagi i - przede wszystkim - ostrej krytyki. Jej brak do艣wiadczenia i niepewno艣膰 w zachowaniu spowoduje, 偶e dworska kamaryla szybko ostempluje j膮 jako "pi臋kna g艂uptaska". Te艣ciowa - arcyksi臋偶na Zofia pr贸buje twardymi metodami nadrobi膰 braki w wychowaniu El偶biety. Ju偶 w czasie miodowego miesi膮ca w pa艂acu Laxenburg zasypuje sw膮 siostrzenic臋 nakazami, regu艂ami i ostrymi s艂owami. Sisi jest skazana na jej towarzystwo, gdy偶 Franciszek J贸zef ca艂y dzie艅 sp臋dza na wype艂nianiu obowi膮zk贸w pa艅stwowych w wiede艅skim Hofburgu. El偶bieta nie ma mo偶liwo艣ci wybrania sobie zaufanych dam dworu - wszystko organizuje arcyksi臋偶na Zofia, dobieraj膮c s艂u偶b臋 tak, aby donosi艂a jej o ka偶dym kroku i s艂owie m艂odej Cesarzowej. Zofia przegl膮da nawet pami臋tniki i dzienniki Sisi. Znalezione tam zwierzenia o samotno艣ci i t臋sknocie za domem rodzinnym interpretuje nie jako wo艂anie o mi艂o艣膰 i zrozumienie, ale brak uczu膰 wobec swego syna, ostro na to reaguj膮c.

Sisi, szukaj膮c pomocy, zwraca si臋 do swego m臋偶a, ten jednak nie podejmuje pr贸by rozwi膮zania sytuacji unikaj膮c starcia z matk膮. O arcyksie偶nej Zofii m贸wiono: "jedyny m臋偶czyzna na dworze". Franciszek J贸zef, id膮c po najmniejszej linii oporu, schodzi jej z drogi i takiego samego pos艂usze艅stwa wobec matki, 偶膮da od Sisi. Jego wojskowe wychowanie pozbawi艂o go umiej臋tno艣ci pokazywania uczu膰 i kierowania si臋 nimi. Niczego innego go nie nauczono - siebie widzi jedynie jako monarch臋 z namaszczenia Boga wype艂niaj膮cego powinno艣ci i wymaga od otoczenia aby ka偶dy si臋 temu podporz膮dkowa艂. Sisi ju偶 w pierwszych tygodniach ma艂偶e艅stwa jest wielokrotnie zrozpaczona.

DZIECKO UMIERA
Niespe艂na rok po 艣lubie przychodzi na 艣wiat dziewczynka, nazwana po matce Franciszka J贸zefa - Zofia. Rok p贸藕niej urodzi si臋 kolejna c贸reczka - Gisela. Mimo, 偶e dziewczynki, nie podlega艂y wychowaniu obowi膮zuj膮cego nast臋pc臋 tronu, Sisi nie ma prawa si臋 nimi zajmowa膰. Arcyksi臋偶na Zofia przyznaje, 偶e wprawdzie to Sisi urodzi艂a dzieci ale jest za m艂oda aby si臋 zaj膮膰 ich wychowaniem i odbiera jej prawo opieki nad Zofi膮 i Gisel膮. El偶bieta napisze p贸藕niej: "Moje dzieci odebrano mi natychmiast po urodzeniu. Mog艂am tylko widzie膰 moje dzieci je艣li arcyksi臋偶na Zofia wyrazi艂a na to zgod臋. By艂a zawsze obecna, gdy spotyka艂am si臋 z nimi. W ko艅cu zrezygnowa艂am i przesta艂am je odwiedza膰". Pro艣by Sisi o interwencj臋 Cesarza u Arcyksi臋偶nej w tej sprawie nie zosta艂y wys艂uchane. Dopiero podczas podr贸偶y, z dala od dworu i wp艂ywu Zofii Cesarz zrozumia艂 sytuacj臋 i wstawi艂 si臋 za 偶on膮, kt贸ra mia艂a prawo cz臋艣ciej przebywa膰 z c贸reczkami. P贸藕niej, ju偶 w otwartej opozycji do te艣ciowej, Sisi przeforsowa艂a prawo zabierania dzieci w podr贸偶e.

W czasie podr贸偶y przez W臋gry dochodzi do tragedii. Obydwie dziewczynki choruj膮 - maj膮 wysok膮 gor膮czk臋 i biegunk臋. 10-miesi臋czna Gisela szybko zdrowieje ale jej starsza siostra, 2-letnia Zofia, umiera po 11-godzinnej walce ze 艣mierci膮 w ramionach matki. Sisi nieoficjalnie przypisuje si臋 win臋 za 艣mier膰 dziecka. El偶bieta, po tym wszystkim co ju偶 przesz艂a, za艂amuje si臋 zupe艂nie. Dla 19-letniej Cesarzowej 艣wiat leg艂 w gruzach. Po raz pierwszy pojawiaj膮 si臋 fizyczne i psychiczne symptomy za艂amania, kt贸re w p贸藕niejszym czasie b臋d膮 si臋 ujawnia膰 zawsze w krytycznych sytuacjach: na tygodnie a nawet miesi膮ce Sisi zamyka si臋 w sobie, unika wszystkich p艂acz膮c ca艂ymi dniami lub je偶d偶膮c konno do zupe艂nego wyczerpania, aby o niczym nie my艣le膰. W czasie posi艂k贸w niemal nic nie je. Jej kondycja fizyczna i psychiczna podupada coraz bardziej. Przejawia si臋 to tak偶e w tym, 偶e rezygnuje z walki o drug膮 c贸reczk臋 w nast臋pstwie czego coraz bardziej uczuciowo oddala si臋 od Giseli i nie uczestniczy w jej rozwoju. Wierna El偶biecie dama dworu, Maria Festetics, wspomina w swoich pami臋tnikach, 偶e cesarzowa nie interesowa艂a si臋 zupe艂nie przygotowaniami do 艣lubu swej najstarszej c贸rki.
Podobnie zachowywa膰 si臋 b臋dzie Sisi wobec swego jedynego syna Rudolfa, kt贸ry natychmiast po urodzeniu zostanie jej odebrany przez te艣ciow膮.

JEDYNY SYN - ARCYKSI膭呕臉 RUDOLF
Monarchia potrzebuje nadal nast臋pcy tronu. El偶bieta urodzi艂a oczekiwanego syna w 1858 roku ochrzczonego imieniem Rudolf. Po ci臋偶kim porodzie powoli wraca艂a do zdrowia. Opiek臋 nad dzieckiem obj臋艂a te艣ciowa i ju偶 nigdy prawdziwe uczucie pomi臋dzy matk膮 a dzieckiem nie narodzi艂o si臋.
Arcyksi膮偶臋 Rudolf by艂 inteligentnym i bardzo wra偶liwym dzieckiem. Wzmo偶on膮 nad nim opiek臋 roztaczano tak偶e ze wzgl臋du na ma艂膮 odporno艣膰 i chorowito艣膰. Po sz贸stych urodzinach zostaje rozdzielony od swojej starszej siostry, do kt贸rej by艂 bardzo przywi膮zany. Oddano go pod opiek臋 wychowawcy - Grafa Gondrecourt, kt贸rego wybra艂 dla niego Franciszek J贸zef. Mia艂 on za zadanie wychowa膰 Rudolfa na "dobrego 偶o艂nierza". Metody, kt贸re mia艂y go zahartowa膰 i nauczy膰 odwagi by艂y czasem wr臋cz okrutne. Rudolf do ko艅ca 偶ycia nie pozb臋dzie si臋 widma tamtych metod wychowawczych. Nic nie by艂o w stanie sk艂oni膰 Cesarza aby okaza艂 wsp贸艂czucie wobec swego ma艂ego syna. Stosowane wobec dziecka metody hartowania charakteru "kuracjami wodnymi" i straszeniem by艂yby w ko艅cu zrobi艂y z niego szale艅ca albo pozbawi艂y go 偶ycia, gdyby nie zauwa偶y艂y tego El偶bieta i jej dama dworu Maria Festetics. Tym razem El偶bieta nieoczekiwanie energicznie zaprotestuje. Sisi postawi艂a cesarzowi ultimatum: albo dostanie wychowanie dziecka w swoje r臋ce albo Franciszka J贸zefa opu艣ci. W efekcie Gondrecourt zostaje zwolniony ze stanowiska wychowawcy i dziecko zostaje powierzone liberalnie nastawionym, nie zwi膮zanym z dworem nauczycielom. Nie arystokratyczne pochodzenie czy zas艂ugi militarne ale fachowe umiej臋tno艣ci by艂y kryterium doboru nauczycieli. Wychowawcy pomogli Rudolfowi sta膰 si臋 dobrze wykszta艂conym, liberalnie my艣l膮cym cz艂owiekiem, tak jak 偶yczy艂a sobie tego El偶bieta.

Rudolf do ko艅ca 偶ycia by艂 wdzi臋czny matce za jej zdecydowan膮 postaw臋. Nie mia艂 jednak z ni膮, podobnie jak Gisela, dobrego kontaktu. Pomi臋dzy nim a matk膮 rozwin膮艂 si臋 stosunek zdominowany przez dystans, rycerski podziw i szacunek. Nigdy nie rozmawiali na tematy prywatne i o uczuciach. El偶bieta, wydaje si臋, nie by艂a tym zainteresowana i dlatego tym mocniej dotkn臋艂a j膮 nieoczekiwana samob贸jcza 艣mier膰 syna. Nie przypuszcza艂a, 偶e a偶 z takimi problemami boryka艂 si臋 Rudolf (ten temat rozwini臋ty zostanie w rozdziale "Tragedia w Mayerlingu").

SAMOOBRONA.
Sisi w pierwszych latach ma艂偶e艅stwa bardzo wiele prze偶y艂a. Jej stan psychiczny by艂 daleki od stabilnego co w tej sytuacji jest zrozumiale. Po narodzinach Rudolfa dowiedzia艂a si臋, 偶e m膮偶 j膮 zdradza - to by艂o ponad jej si艂y. Opuszcza Wiede艅 zabieraj膮c ze sob膮 Gisel臋 do rodzinnego Possenhofen. Ma wtedy tylko dwadzie艣cia dwa lata. W ci膮gu czterech lat urodzi艂a tr贸jk臋 dzieci i jedno z nich straci艂a. Za mi艂o艣膰 i uwielbienie, kt贸re wnios艂a w zwi膮zek z Franciszkiem J贸zefem nie zosta艂a nagrodzona. Opuszczona i samotna po艣r贸d intryg dworskiej kamaryli jest w nieustannym konflikcie i wojnie nerw贸w ze sw膮 te艣ciow膮. Wszystko to pogarsza jej stan zdrowotny. Nieustanny kaszel, kt贸ry j膮 m臋czy przypisuje si臋 niezidentyfikowanej chorobie p艂uc. Trudno艣ci w postawieniu diagnozy i nie przynosz膮ce efektu kuracje wskazuj膮 na psychosomatyczne pod艂o偶e choroby. Konsylium lekarskie orzeka, 偶e powinna natychmiast zmieni膰 klimat i wyjecha膰 na paromiesi臋czny pobyt na Maderze. Sisi z wdzi臋czno艣ci膮 przyjmuje t臋 decyzj臋 - ka偶dy pow贸d, aby opu艣ci膰 znienawidzony wiede艅ski dw贸r, jest jej na r臋k臋.

Pobyt na Maderze to pocz膮tek jej nieustannych podro偶y b臋d膮cych ucieczkami przed sam膮 sob膮, kt贸re b臋d膮 trwa艂y do ko艅ca 偶ycia. Niemal dwa lata by艂a nieobecna na cesarskim dworze. Po powrocie z Madery jedzie na Korfu, do Wenecji, Bad Kissingen i w ko艅cu do Possenhofen. Ten okres by艂 decyduj膮cy dla rozwoju jej osobowo艣ci i odnalezienia samej siebie.


DROGA DO ANOREKSJI
Poprzez ma艂偶e艅stwo z Cesarzem Austrii m艂odziutka, zupe艂nie nieprzygotowana do 偶ycia Sisi zostaje wyrwana z bezpiecznego i znanego otoczenia. Pod ka偶dym wzgl臋dem brak jej do艣wiadczenia do pe艂nienia nowej roli. Jest szczer膮 i spontaniczn膮 idealistk膮, cz臋sto jednak bardzo niepewn膮 i wr臋cz obawiaj膮c膮 si臋 kontaktu z lud藕mi. W ci膮gu zaledwie kilkunastu miesi臋cy na wiede艅skim dworze, ma gra膰 rol臋: 偶ony, matki i pierwszej damy monarchii.

W momencie zar臋czyn by艂a w okresie dojrzewania. Prawdopodobnie, zgodnie z 贸wczesnym wychowaniem, nie zosta艂a wcze艣niej zaznajomiona z seksualno艣ci膮 i zupe艂nie nieu艣wiadomiona wkroczy艂a w ma艂偶e艅stwo. Franciszek J贸zef mia艂 wprawdzie wi臋cej do艣wiadczenia seksualnego, ale czy by艂 dla Sisi wyrozumia艂y, pozostanie na zawsze pod znakiem zapytania. Ma艂偶e艅stwo zosta艂o skonsumowane w trakcie trzeciej nocy co og艂oszone zosta艂o ca艂emu dworowi. Arcyksi臋偶na Zofia by艂a daleka od delikatno艣ci 偶膮daj膮c w czasie 艣niadania szczeg贸艂owej relacji z intymnego po偶ycia ma艂偶e艅skiego. Wywiera艂a na Sisi nacisk aby ta si臋 "nie oszcz臋dza艂a" gdy偶 nast臋pca tronu powinien si臋 pojawi膰 jak najszybciej. Zmusza艂a te偶 Sisi do publicznego pokazywania si臋 w czasie ci膮偶y, co w 贸wczesnym 艣wiecie by艂o absolutnie nie do przyj臋cia i uchodzi艂o za brak taktu i wychowania.

Dzieci, kt贸re s膮 dla matki najwa偶niejszym 藕r贸d艂em szcz臋艣cia i spe艂nienia zosta艂y Sisi zaraz po narodzinach odebrane. Walk臋 Sisi o dzieci przerwa艂a 艣mier膰 c贸reczki Zofii. Aby nie cierpie膰 jeszcze wi臋cej El偶bieta stworzy艂a dystans uczuciowy w stosunku do swojej drugiej c贸rki Giseli (p贸藕niej tak偶e do syna Rudolfa). El偶bieta zrezygnowa艂a z walki o wychowanie dzieci i o swoj膮 pozycj臋. Ju偶 w m艂odych latach odczuwa艂a pragnienie 艣mierci jako jedynej mo偶liwo艣ci uwolnienia si臋 z sytuacji.

Intrygi, plotki, z艂o艣liwa krytyka, sztywna etykieta dworska, ci膮g艂a obserwacja to sytuacja, kt贸ra przerasta El偶biet臋. Czuje si臋 przyt艂oczona oczekiwaniami i zadaniami przed ni膮 stawianymi. Tak naprawd臋 na dworze nie znalaz艂a nikogo, kto pom贸g艂by jej odnale藕膰 si臋 w nowej roli.

Najgorszym do艣wiadczeniem by艂 dla samotnej zrozpaczonej Sisi fakt, 偶e jej uwielbiany i kochany m膮偶 nie mia艂 dla niej czasu i nawet nie zauwa偶y艂 jej osamotnienia. Sisi wychodz膮c za niego wierzy艂a w g艂臋bokie uczucie i swoj膮 warto艣膰 a teraz zrozumia艂a, 偶e najwa偶niejsz膮 i najbardziej wp艂ywow膮 kobiet膮 jego 偶ycia jest jego matka. Polityka, biurokracja i sprawy pa艅stwowe by艂y tak偶e wa偶niejsze ni偶 ona sama.

OBJAWY ANOREKSJI
Sisi przesadne zajmowanie si臋 swoim wygl膮dem, ekstremalne zaanga偶owanie sportowe i cz臋ste g艂od贸wki by艂y przez d艂ugi czas interpretowane jako objawy pr贸偶no艣ci i brak konkretnego celu w 偶yciu. Dopiero od czasu gdy w medycynie zacz臋to na powa偶nie definiowa膰 zale偶no艣ci mi臋dzy cia艂em a psychik膮 (psychosomatyka) zmieni艂 si臋 pogl膮d na ten temat. Dzisiaj wiemy, 偶e nie tylko anoreksja, ale tak偶e inne choroby zwi膮zane z zaburzeniem przyjmowania pokarmu wywo艂ane s膮 problemami natury psychicznej. Zar贸wno powody jak i objawy wyra藕nie mo偶na odnale藕膰 w postawie El偶biety. Powodem zaburze艅 by艂y bez w膮tpienia do艣wiadczenia pierwszych lat ma艂偶e艅skich.

Symptomami anoreksji s膮 mi臋dzy innymi negatywne nastawienie do w艂asnej kobieco艣ci, odmowa przyjmowania pokarm贸w, nienaturalna nadpobudliwo艣膰, przesadna konieczno艣膰 ruchu oraz niemal kultowe zajmowanie si臋 w艂asnym wygl膮dem. Wszystkie te symptomy mo偶na odnale藕膰 u El偶biety.
Rozw贸j pozytywnego stosunku do kobiecej fizyczno艣ci zosta艂 prawdopodobnie przez jej w艂asne z艂e do艣wiadczenia bardzo wcze艣nie zniszczony. Zar贸wno strona seksualna jak i macierzy艅ska by艂a dla Sisi negatywna i rozczarowywuj膮ca. Jej dystansuj膮ce zachowanie wobec kobieco艣ci b臋dzie si臋 p贸藕niej wyra偶a膰 w og贸lnej niech臋ci do macierzy艅stwa i niemowl膮t - nawet je艣li chodzi艂o o dzieci jej w艂asnych c贸rek.
Fizyczn膮 nadpobudliwo艣膰, kt贸ra nie pozwala jej nawet w czasie nauki i czytania siedzie膰 spokojnie pr贸buje Sisi przezwyci臋偶y膰 przez intensywny sport. Doskonale je藕dzi艂a konno, uprawia艂a intensywnie gimnastyk臋, p艂ywa艂a, zna艂a szermierk臋. Cz臋sto, bez wzgl臋du na pogod臋, udawa艂a si臋 na d艂ugie i m臋cz膮ce w臋dr贸wki.
Poprzez cz臋ste g艂od贸wki i sport mia艂a nadzwyczaj smuk艂膮 sylwetk臋, kt贸r膮 dodatkowo podkre艣la艂a sznurowaniem si臋 w gorsecie i specjalnym krojem ubra艅. Jej si臋gaj膮ce st贸p w艂osy by艂y piel臋gnowane wed艂ug skomplikowanych procedur a ich uk艂adanie i upinanie zajmowa艂o godziny. El偶bieta k膮pa艂a si臋 w o艣lim mleku i zleca艂a dworskiej aptece robienie r贸偶norodnych mikstur i maseczek piel臋gnuj膮cych urod臋.

PRZE艁OM - PI臉KNA I PEWNA SIEBIE
W latach sze艣膰dziesi膮tych, gdy El偶bieta mia艂a 25 - 35 lat nast膮pi艂 pe艂en rozkwit jej urody. By艂a teraz dojrza艂膮 kobiet膮, kt贸ra mia艂a ca艂kowit膮 艣wiadomo艣膰 swego wdzi臋ku i urody dodatkowo zaakcentowan膮 pewno艣ci膮 siebie, kt贸r膮 zdoby艂a na przestrzeni lat. Cieszy艂o j膮 uwielbienie dla niej i nauczy艂a si臋 docenia膰 p艂yn膮ce z tego korzy艣ci. Ju偶 nie pozwala aby dyktowano jej warunki a wprost przeciwnie - to ona przeforsowywuje swoje 偶yczenia, nawet wobec Franciszka J贸zefa. On uwielbia na dystans swoja "Anielsk膮 Sisi" bez znalezienia jednak drogi do prawdziwego wsp贸lnego 艣wiata.

Uroda El偶biety staje si臋 mitem a jej oficjalne wyst膮pienia s膮 wyczekiwan膮 sensacj膮 towarzysk膮. Wra偶enie wywo艂uje przede wszystkim sw膮 naturalno艣ci膮 a nie makija偶em czy innymi 艣rodkami kosmetycznymi, kt贸rych niemal nie u偶ywa. Zniewala i przyci膮ga wzrok jej wysoka, szczup艂a sylwetka, wspania艂e w艂osy, gustowne stroje oraz majestatyczne ruchy, kt贸re w mi臋dzyczasie doskonale opanowa艂a.
W tym okresie Sisi poleca si臋 wielokrotnie portretowa膰 i fotografowa膰. Czuje jednak przymus pozostawienia po sobie w艂a艣nie tylko takich wspomnie艅 - m艂odej i pi臋knej kobiety. Gdy po raz pierwszy dostrze偶e pojawiaj膮ce si臋 oznaki przemijaj膮cej m艂odo艣ci, wycofa si臋 z 偶ycia towarzyskiego. Od lat siedemdziesi膮tych nie powstaj膮 ju偶 niemal 偶adne portrety. El偶bieta, unikajac wzroku obcych, zaczyna zas艂ania膰 twarz nieod艂膮cznym wachlarzem. Arty艣ci, kt贸rzy j膮 maluj膮 musz膮 si臋ga膰 do wcze艣niejszych obraz贸w. Z tego w艂a艣nie powodu trudno stwierdzi膰 jak wygl膮da艂a w p贸藕niejszych latach w rzeczywisto艣ci

P艁OMIE艃 DLA W臉GIER
Tylko jeden jedyny raz powa偶nie i w pe艂ni zaanga偶owa艂a si臋 El偶bieta w polityk臋. By艂a to sprawa W臋gier - chodzi艂o o zr贸wnanie praw mi臋dzy Austri膮 a W臋grami. El偶biet臋 fascynuje temperament, umi艂owanie wolno艣ci i duma W臋gr贸w. Aby pozna膰 lepiej kultur臋 i mentalno艣膰 W臋gr贸w uczy si臋 i opanowywuje do perfekcji trudny j臋zyk w臋gierski. Jej celem jest doprowadzenie do pojednania W臋gr贸w z cesarzem.
Punktem spornym by艂a koronacja Franciszka J贸zefa, na kt贸r膮 nalegali W臋grzy. Koronacja by艂a bowiem ponownym potwierdzeniem w臋gierskiej Konstytucji, a co za tym idzie uznaniem dawnych praw i przywilej贸w, kt贸re gwarantowa艂y W臋grom specjaln膮 pozycj臋 w Monarchii. Franciszek J贸zef i jego matka byli zdania, 偶e w艂adza cesarska powinna by膰 absolutna i nieograniczona przywilejami a Cesarza z 艁aski Boga nie obchodzi wola ludu. Zofia i Franciszek J贸zef nie mogli darowa膰 W臋grom ich udzia艂u w Wio艣nie Lud贸w w 1848 i uwa偶ali, 偶e W臋grzy powinni by膰 ujarzmieni i czu膰 militarn膮 dominacj臋 ze strony Austrii. Nie wierzyli, 偶e jest mo偶liwa ugoda z W臋grami - Sisi jednak do niej doprowadzi艂a!
Pomi臋dzy przyw贸dc膮 ruchu w臋gierskiego Grafem Gulya Andr谩ssy a Cesarzow膮 rozwin臋艂a si臋 g艂臋boka przyja藕艅 oparta na wzajemnej fascynacji i mi艂o艣ci do W臋gier. Przyja藕艅 ta przetrwa艂a d艂ugie lata a偶 do 艣mierci Andr谩ssyego w roku 1890. Wbrew wielu opiniom i plotkom ich uczucie pozosta艂o platoniczne.

脡LJEN ERZ脡BET - EL呕BIETA KR脫LOWA W臉GIER
Wiede艅ski Dw贸r na czele z arcyksi臋偶n膮 Zofi膮 by艂 przeciwko W臋grom. El偶bieta opanowa艂a ju偶 w mi臋dzyczasie sztuk臋 wywierania nacisku na swego m臋偶a. Jest ju偶 na tyle pewna siebie, 偶e nie b艂aga o mi艂o艣膰 i zrozumienie ale przeforsowywuje swoje 偶yczenia wobec Franciszka J贸zefa, jako rekompensat臋 za brak osobistego szcz臋艣cia. W pocz膮tkach roku 1867 odnosi zwyci臋stwo - zr贸wnanie praw mi臋dzy Austri膮 a W臋grami dochodzi do skutku i stara w臋gierska Konstytucja zostaje potwierdzona. Z cesarstwa Austrii powstaje monarchia dualistyczna - "Austro - W臋gry".

MARIA VALERIA - "JEDYNE DZIECKO"
El偶bieta i Franciszek J贸zef w ci膮gu lat oddalili si臋 od siebie zupe艂nie. El偶bieta nie odczuwa艂a tego mocno, gdy偶 erotyka i zmys艂owo艣膰 nie odgrywa艂y u niej du偶ej roli. 呕ycie ma艂偶e艅skie traktowa艂a jako obowi膮zek ze wzgl臋du na dzieci. Uwa偶a艂a, 偶e swoj膮 rol臋 jako 偶ona wype艂ni艂a.
Rado艣膰 ze zr贸wnania praw mi臋dzy Austri膮 a W臋grami o偶ywi艂a na kr贸tko uczucie do Franciszka J贸zefa. Sisi wyj膮tkowo odchodzi od postanowienia aby nie by膰 ju偶 nigdy w ci膮偶y. Nieca艂y rok po koronacji przychodzi na 艣wiat w Budapeszcie c贸reczka - Maria Valeria. Wiede艅ski dw贸r b臋dzie z艂o艣liwie m贸wi艂 o niej "w臋gierskie dziecko". Dla Sisi by艂o to jej "jedyne dziecko" - bo jako jedyne mog艂a je zatrzyma膰 ca艂y czas przy sobie i patrze膰 jak dorasta. Zabiera Mari臋 Valeri臋 ze sob膮 wsz臋dzie i rozkoszuje si臋 macierzy艅stwem z ca艂ego serca: "Teraz wiem jakim szcz臋艣ciem jest dziecko - teraz mam ju偶 odwag臋 je kocha膰 i mie膰 przy sobie."

Mi艂o艣膰 do tej w艂a艣nie c贸rki wyra偶a si臋 tak偶e w tym jak mocno El偶bieta ja wspiera aby unikn臋艂a dynastycznego zwi膮zku ma艂偶e艅skiego i daje jej czas na samodzielne znalezienie m臋偶a. Wyb贸r Marii Valerii pada na arcyksi臋cia Franciszka Salvatora, kt贸rego po艣lubi w 1890 roku po dwu i p贸艂 rocznym okresie pr贸bnym, kt贸ry doradzi艂a jej matka. "Strata" c贸rki po wyj艣ciu za m膮偶 bardzo boli El偶biet臋.

PRAWDZIWE NAMI臉TNO艢CI EL呕BIETY - JE殴DZIECTWO.
Oficjalnie podkre艣lana sympatia do W臋gr贸w powi臋ksza coraz bardziej niech臋膰 wiede艅skiego dworu do El偶biety. Coraz mniejsz膮 mo偶liwo艣膰, wp艂ywania na podejmowane decyzje, ma natomiast Zofia. Rodzinna tragedia - rozstrzelanie jej drugiego syna - cesarza Meksyku Maksymiliana 艂amie jej 偶elazny charakter i spowoduje, 偶e na ostatnie pie膰 lat wycofa si臋 z 偶ycia dworskiego. El偶bieta w tym czasie ma ogromny wp艂yw na swego m臋偶a i szans臋 zosta膰 najpot臋偶niejsz膮 kobiet膮 monarchii - zupe艂nie j膮 to jednak nie interesuje. Trudny pocz膮tkowy okres ma艂偶e艅stwa bardzo ja rozczarowa艂. Jest coraz bardziej ch艂odna i zdystansowana, coraz bardziej samotna. Cz臋sto wyje偶d偶a na W臋gry lub do rodzinnej Bawarii gdzie czuje si臋 swobodniej ni偶 na wiede艅skim dworze.

Zaczyna si臋 okres gdy El偶bieta niemal wy艂膮cznie po艣wi臋ci si臋 je藕dziectwu. Ca艂e miesi膮ce sp臋dza w Anglii, Francji i Irlandii. Niemal dziesi臋膰 lat ten niebezpieczny sport b臋dzie poch艂ania艂 j膮 ca艂kowicie. Posiada na w艂asno艣膰 wiele wspania艂ych, rasowych, wy艣cigowych koni. Trenuje cz臋sto do zupe艂nego wyczerpania. Jest najlepsz膮 amazonk膮 tamtego okresu. Bierze udzia艂 nie tylko w niezliczonych polowaniach par force i konkursach wyczynowych, ale sama te偶 tresuje konie, powozi i 膰wiczy si臋 w je藕dzie cyrkowej. W takim w艂a艣nie celu zleci zbudowanie mane偶u w G枚d枚ll枚.

LITERATURA I J臉ZYKI.
Lekkie pogaduszki, pa艂acowe plotki i wydarzenia towarzyskie nigdy nie interesowa艂y El偶biety - trzyma si臋 od nich z daleka. Jej milczenie na te tematy wyrobi艂o jej paradoksalnie opini臋 osoby maj膮cej niewiele do powiedzenia.
W rzeczywisto艣ci by艂a bardzo oczytana i dobrze wykszta艂cona. "Gdyby dzie艅 by艂 podw贸jnie d艂ugi mog艂abym wtedy nauczy膰 si臋 i przeczyta膰 tyle ile chcia艂abym." Sisi zna艂a doskonale histori臋, mitologi臋 i filozofi臋. M贸wi艂a p艂ynnie po angielsku, francusku, w臋giersku, a od lat 80-tych uczy艂a si臋 starej i nowej greki. Gdy dw贸r wiede艅ski ze swymi tematami nie wychodzi艂 poza wydarzenia na Praterze i teatralne skandale ona by艂a gor膮c膮 wielbicielk膮 Heinricha Heine i Szekspira, czyta艂a poet贸w od Homera po Goethego. Dla Franciszka J贸zefa "bujanie w ob艂okach" czyli g贸rnolotne i wznios艂e tematy 偶ony by艂y nie tylko niezrozumia艂e, ale wr臋cz podejrzane.
Poprzez nauk臋 Sisi pog艂臋bi艂a swoje, z natury g艂臋boko ludzkie nastawienie. Poprzez samokszta艂cenie sta艂o si臋 ono jeszcze bardziej liberalno-demokratyczne. Na zak艂aman膮 arystokracj臋 spogl膮da艂a z ironi膮 co odnale藕膰 mo偶na w jej wierszach. W poetyckiej formie pozostawi艂a potomnym mo偶liwo艣膰 zapoznania si臋 ze 艣wiatem, w kt贸rym 偶y艂a, swymi politycznymi i prywatnymi przekonaniami oraz nurtuj膮cymi j膮 problemami. Jej wiersze, kt贸re w sumie obejmowa艂y ponad 600 stron druku, na dziesi臋膰 lat przed 艣mierci膮 zostawia w Szwajcarii z poleceniem aby opublikowano je sze艣膰dziesi膮t lat p贸藕niej. W latach pi臋膰dziesi膮tych zosta艂y one wydane w formie ksi膮偶kowej.

PODR脫呕E.
"Cele podro偶y s膮 tylko dlatego interesuj膮ce, bo w艂a艣nie podr贸偶 jest pomi臋dzy? Ci膮g艂a potrzeba przemieszczania si臋 objawia艂a si臋 nie tylko w uprawianiu ekstremalnych sport贸w ale tak偶e w 偶yciu codziennym. To by艂o te偶 powodem d艂ugich i dalekich podr贸偶y. Cesarzowa przewa偶nie podr贸偶uje pod pseudonimem aby unikn膮膰 owacyjnych powita艅 i reprezentacyjnych obowi膮zk贸w w czasie oficjalnych uroczysto艣ci.
Aby Sisi mog艂a pozosta膰 blisko wiede艅skiego dworu i by膰 r贸wnocze艣nie z dala od ciekawskich spojrze艅, Franciszek J贸zef poleca wybudowa膰 na terenie 艂owieckiego rewiru w Lainzer Tiergarten po zachodniej stronie Wiednia tak zwan膮 Will臋 Hermesa. Sama Sisi w tym czasie jest gorliwie zaj臋ta urz膮dzaniem swej rezydencji Achilleon na greckiej wyspie Korfu. W obydwu tych miejscach nie przebywa艂a jednak d艂u偶ej ni偶 par臋 dni.
Na swych jachtach: "Miramar" i "Greif" (Gryf) przep艂ywa艂a wielokrotnie Morze 艢r贸dziemne i specjalnym poci膮giem przemierza wzd艂u偶 i wszerz Europ臋: Anglia, Irlandia, G枚d枚ll枚, Biarritz, Bad Kissingen, Holandia, Korfu, Lazurowe Wybrze偶e, Algieria, Neapol, Szwajcaria, Lizbona, Barcelona, Korsyka, Grecja, Mediolan.

ZAKUPY.
S艂abo艣ci膮 El偶biety by艂y zakupy. Szczeg贸ln膮 uwag臋 zwraca艂a na rzeczy osobistego u偶ytku, kt贸re musia艂y by膰 najwy偶szej jako艣ci. Ubiory, kosmetyki do piel臋gnacji cia艂a i artyku艂y spo偶ywcze by艂y bardzo dok艂adnie wybierane co spowodowa艂o, 偶e mia艂a opini臋 osoby bardzo ekscentrycznej.
Do dnia dzisiejszego niekt贸re austriackie firmy lub sklepy o d艂ugiej tradycji z dum膮 podkre艣laj膮, 偶e w czasach monarchii nale偶a艂y do dostawc贸w wiede艅skiego dworu. ("k.u.k. Hoflieferant" - Kaiserlich und K枚niglich = Cesarski i Kr贸lewski Dostawca Dworu) Otrzymanie takiego tytu艂u by艂o ogromnym wyr贸偶nieniem przyznawanym tylko najlepszym. Bardzo wysokie by艂y oczekiwania: staraj膮cy si臋 o tytu艂, nie tylko musieli produkowa膰 doskonalej jako艣ci rzeczy lub 艣wiadczy膰 wysokiej klasy us艂ugi, ale by膰 tak偶e nienagannymi, lojalnymi obywatelami bez zaci膮gni臋tych d艂ug贸w. Zdarza艂o si臋 tak偶e, 偶e cz艂onkowie rodziny cesarskiej przyznawali ten tytu艂 samodzielnie, jako wyraz swego uznania. Cesarzowa El偶bieta zrobi艂a to co najmniej dwukrotnie. Dw贸r kontrolowa艂 wysoki poziom jako艣ci i po znalezieniu niedoci膮gni臋膰 tytu艂 m贸g艂 zosta膰 cofni臋ty. Cesarskie god艂o, kt贸re mieli prawo u偶ywa膰 wyr贸偶nieni tytu艂em "k.u.k Hoflieferant" by艂o gwarancj膮 najwy偶szej klasy produktu, kt贸ry sprosta艂 oczekiwaniom wiede艅skiego dworu.

CI臉呕AR KORONY
Do najci臋偶szych do艣wiadcze艅 El偶biety nale偶a艂o od pierwszego dnia na dworze w Wiedniu by膰 "dobrem og贸lnym" taksowanym przez tysi膮ce par oczu. Nie chcia艂a i nie potrafi艂a dopasowa膰 si臋 do sztywnego ceremonia艂u dworskiego, kt贸ry uwa偶a艂a za bezsensowny. Nie sprawia艂y jej przyjemno艣ci p艂ytkie rozmowy pe艂ne pustych frazes贸w. Wszystko to spowodowa艂o, 偶e czu艂a nieprzezwyci臋偶on膮 niech臋膰 do oficjalnych wyst膮pie艅. Gdy tylko mog艂a, unika艂a ich, poprzez nieobecno艣膰 w Wiedniu lub niewyszukane wym贸wki.

Obowi膮zki reprezentacyjne znosi艂a tylko wtedy, gdy by艂y absolutnie nie do unikni臋cia. Mo偶na by艂o te偶 艂atwo rozpozna膰 jak cierpi "w rynsztunku na 艣wieczniku" (tak nazywa艂a wyst膮pienia we wspania艂ych, wieczorowych toaletach, gdy musia艂a zajmowa膰 honorowe miejsce a wszystkie oczy skierowane by艂y w jej stron臋). Jednym z takich obowi膮zkowych przyj臋膰 by艂 艣lub jej 16-letniej c贸rki Giseli. El偶bieta mia艂a w贸wczas 35 lat i absolutnie nie by艂a zachwycona faktem, 偶e zostanie wkr贸tce babci膮. W czasie Wystawy 艢wiatowej w Wiedniu w 1873 roku pokazywa艂a si臋 raczej niewiele. Podobnie by艂o w tym samym roku w czasie obchod贸w 25-lecia rz膮d贸w Franciszka J贸zefa - pozosta艂a na uroczysto艣ci jedynie dwa dni. Wspania艂y orszak reprezentacyjny z okazji srebrnego wesela pary cesarskiej (1879) inscenizowany przez s艂ynnego malarza Hansa Makarta nie wywar艂 na niej 偶adnego wra偶enia - stwierdzi艂a: "Jakby nie wystarczy艂o by膰 ma艂偶e艅stwem 25 lat. Z tego powodu 艣wi臋towa膰 jest zbyteczne".

EL呕BIETA JAKO POCZTYLION MI艁O艢CI FRANCISZKA J脫ZEFA
Przyczyny, dla kt贸rych cesarzowa El偶bieta szuka dla swego m臋偶a towarzyszki, nie b臋d膮 nigdy do ko艅ca poznane. Czy by艂a to lito艣膰 nad starzej膮cym si臋 m臋偶em, czy wyrzuty sumienia z powodu ci膮g艂ej nieobecno艣ci, czy mo偶e pr贸ba uniezale偶nienia si臋 jeszcze bardziej. Pewne jest, w ka偶dym razie, 偶e to ona sama zainicjowa艂a znajomo艣膰 pomi臋dzy Cesarzem a aktork膮 Teatru Dworskiego Katarzyn膮 Schratt. W miar臋 mo偶liwo艣ci doprowadza艂a te偶 do ich wsp贸lnych spotka艅. Z pewno艣ci膮 nie mia艂a wtedy poj臋cia o tym, 偶e Franciszek J贸zef ma romans z mieszczank膮 Ann膮 Nahowski, kt贸ry rozpocz膮艂 si臋 w 1857 roku. Przyja藕艅 Cesarza z Ann膮 trwa艂a jeszcze przez pierwsze cztery lata znajomo艣ci z Katarzyn膮 Schratt zanim zako艅czy艂 j膮 Franciszek J贸zef.

Cesarz by艂 bardzo zakochany w m艂odszej od niego o 23 lata aktorce. Jak daleko ten romans si臋 rozwin膮艂 pozostanie tajemnic膮. Pewne jest, 偶e by艂a ona zaufan膮 "przyjaci贸艂k膮" Cesarza przez ponad trzydzie艣ci lat. By膰 mo偶e nawet po 艣mierci swych ma艂偶onk贸w zawarli oni, tylko przed Bogiem, w tajemnicy zwi膮zek ma艂偶e艅ski. Dokumenty dotyczace tego zdarzenia i zawieraj膮ce zeznania 艣wiadk贸w zosta艂y zniszczone w czasie po偶aru Katedry 艣w. Szczepana w 1945 roku.
SAMOB脫JSTWO W MAYERLINGU
Tragiczne zdarzenie z 30 stycznia 1889 roku przyt艂acza El偶biet臋 ca艂kowicie. Jej jedyny syn, arcyksi膮偶臋 Rudolf pope艂nia samob贸jstwo razem z 17-letnia kochank膮 - baron贸wn膮 Mari膮 Vetsera. Tragedia wydarzy艂a si臋 w pa艂acyku my艣liwskim w Mayerling w po艂udniowej cz臋艣ci Lasku Wiede艅skiego. Jego 艣mier膰 by艂a ca艂kowitym zaskoczeniem dla najbli偶szej rodziny, kt贸ra nie orientowa艂a si臋 w z艂o偶ono艣ci problem贸w z jakimi boryka艂 si臋 nast臋pca tronu. Nikt nie przypuszcza艂 nawet, 偶e mog膮 zosta膰 zrealizowane samob贸jcze plany. Rudolf opu艣ci艂 偶on臋 - ksi臋偶niczk臋 belgijsk膮 Stefani臋 i osieroci艂 sw膮 ma艂膮 c贸reczk臋 El偶biet臋.

TRAGICZNA 艢MIER膯 W GENEWIE
10 wrzesnia 1898 roku w艂oski anarchista Luigi Lucheni zamordowa艂 w Genewie cesarzow膮 El偶biet臋 wbijaj膮c jej w serce pilnik. Cesarzowa udawa艂a si臋 w艂a艣nie z hotelu na przysta艅. Przez moment sytuacja ta wcale nie wygl膮da艂a gro藕nie: rana by艂a tak ma艂a, 偶e nawet jej nie zauwa偶ono i wszyscy 艣wiadkowie zdarzenia s膮dzili, 偶e to by艂o tylko uderzenie. Cesarzowa podnios艂a si臋 i o w艂asnych si艂ach przesz艂a na pok艂ad statku. Dopiero tutaj straci艂a przytomno艣膰 i zmar艂a. Wszystko to wydarzy艂o si臋 kilkaset metr贸w od hotelu "Beau Rivage", w kt贸rym nocowa艂a.
Na jej 艣mier膰 z艂o偶y艂o si臋 kilka tragicznych element贸w: Lucheni przybywa do Genewy, aby dokona膰 zab贸jstwa Ksi臋cia Orleanu, kt贸ry by艂 przedstawicielem znienawidzonej arystokracji. Gdy ten rezygnuje z zaplanowanego przyjazdu, Lucheni szuka nowej ofiary. W genewskiej gazecie znalaz艂 wzmiank臋 o pobycie Cesarzowej Austrii, kt贸ra przebywa w mie艣cie pod przybranym nazwiskiem jako Hrabina von Hohenembs. Poniewa偶 zamachowcowi nie chodzi o 偶adn膮 konkretn膮 osob臋, ale demonstracje niech臋ci i zaatakowanie arystokracji, wybiera na sw膮 ofiar臋 cesarzow膮 Sisi.
Swe ostatnie miejsce spoczynku znalaz艂a El偶bieta w kryptach pod ko艣cio艂em Kapucyn贸w, kt贸re s膮 tradycyjnym miejscem poch贸wku cesarskiej rodziny. Jej sarkofag znajduje si臋 obok sarkofag贸w syna i m臋偶a.

SUGESTIE DLA TYCH KT脫RZY CHC膭 JESZCZE WI臉CEJ DOWIEDZIE膯 SI臉 O SISI
Pa艂ac Sch枚nbrunn: W komnatach letniej, cesarskiej rezydencji mo偶na nie tylko podziwia膰 przepych baroku z okresu Marii Teresy, wczu膰 si臋 w atmosfer臋 cesarskich bali, oficjalnych przyj臋膰 i ceremonii dworskich ale tak偶e zapozna膰 si臋 z prywatnym 偶yciem codziennym Franciszka J贸zefa i El偶biety.

Kolejn膮 atrakcj膮 s膮 specjalne zwiedzania pa艂acu organizowane pod has艂em "Sch枚nbrunn Erleben", kt贸re umo偶liwiaj膮 dzieciom i m艂odzie偶y sta膰 si臋 na chwil臋 cesarskim dzieckiem. Historyczne kostiumy, mowa wachlarza i wiele innych atrakcji sk艂adaj膮 si臋 na ten specjalny program. Dla ma艂ych i du偶ych prze偶yciem b臋dzie tak偶e wyprawa do labiryntu i barokowego ogrodu niespodzianek.

Warto zajrze膰 do znajduj膮cych si臋 w Sch枚nbrunn sklep贸w maj膮cych dobrze zaopatrzone rega艂y w literatur臋 dotycz膮c膮 El偶biety i ciekawe pami膮tki.
Sklepy:
- na zako艅czenie zwiedzania komnat pa艂acowych
- po lewej stronie g艂贸wnego wej艣cia na dziedziniec - Tabaktrafik

Hofburg: Po zwiedzeniu Kolekcji Sreber "Silberkammer? czeka na Pa艅stwa Muzeum Sisi w kt贸rym "legenda o Sisi? jest zainscenizowana wed艂ug fakt贸w a nie fikcji. Obok s艂ynnych portret贸w i naturalnej wielko艣ci pos膮gu El偶biety, kt贸ry powtarza jej oryginalne rozmiary, muzeum posiada liczne eksponaty nale偶膮ce do Sisi: wachlarze, klejnoty, jej stroje. Po zwiedzeniu muzeum znajdziecie si臋 Pa艅stwo w Apartamentach Cesarskich, kt贸re s膮 oryginalnymi historycznymi komnatami Franciszka J贸zefa i Sisi. Zobacz膮 Pa艅stwo mi臋dzy innymi: pok贸j toaletowy, pok贸j do 膰wicze艅, z oryginalnymi drabinkami i obr臋czami oraz 艂azienk臋 z wann膮 Sisi.

Tutaj tak偶e znajdziecie Pa艅stwo du偶y wyb贸r pami膮tek w sklepach przy wej艣ciu do Silberkammer i na ko艅cu trasy zwiedzania Apartament贸w Cesarskich.

Cesarski Depozyt Mebli: Po艣r贸d wielu innych sztuk z dworskiego inwentarza mo偶na tutaj zobaczy膰: wag臋 Sisi, kt贸r膮 Cesarzowa codziennie u偶ywala, ko艂ysk臋 arcyksi臋cia Rudolfa i wyposa偶enie gabinetu cesarza Franciszka J贸zefa.

Willa Hermesa: Spacer przez pi臋kny Lainzer Tiergarten zaprowadzi Pa艅stwa do willi Sisi. Zachowa艂y si臋 tutaj oryginalne wn臋trza a historycznych pomieszczeniach organizowane s膮 czasowe wystawy.

Willa cesarska w Bad Ischl: Tutaj rezydowa艂 ze swoj膮 ma艂偶onk膮 cesarz Franciszek J贸zef w czasie letnich miesi臋cy. Do dzisiaj zachowa艂a si臋 atmosfera tamtego okresu w niezmienionych przez lata wn臋trzach. Godziny zwiedzania: od 1 maja - do po艂owy pa藕dziernika 10.00 - 16.45

Pa艂ac G枚d枚ll枚: ok 30 km. na wsch贸d od Budapesztu. Tutaj Sisi czu艂a si臋 szcz臋艣liwa i wolna. Pa艂ac, kt贸ry po II Wojnie 艢wiatowej by艂 ruin膮, w 1996 roku powr贸ci艂 do dawnej 艣wietno艣ci i mo偶na go zwiedza膰. W ramach sta艂ej wystawy jest sala reprezentacyjna, odtworzone apartamenty cesarskie oraz ekspozycja po艣wi臋cona El偶biecie. W ci膮gu roku organizowane s膮 ponadto wystawy czasowe, przedstawienia teatralne, koncerty i wiele innych imprez kulturalnych. Pomieszczenia pa艂acowe i ogr贸d mo偶na wynaj膮膰 w ramach zamkni臋tych imprez prywatnych.